Kampüs

Her yıl 500'e yakın etkinliğe ev sahipliği yapan Marmara Eğitim Köyü, eğitim-öğretim, araştırma ve sosyal ve kültürel etkinlikler için sağladığı alanlarla öğrencilerine dünya standartlarında canlı bir üniversite hayatı sunuyor.
 • Çam ormanlarının arasında 1000 dönümlük bir arazi üzerinde yer alan Marmara Eğitim Köyü eğitim-öğretim, araştırma ve sosyal ve kültürel etkinlikler için sağladığı alanlarla her yıl 500 civarında faaliyete ev sahipliği yapar ve öğrencilerine dünya standartlarında canlı bir üniversite hayatı sunar.
  Eğitim Köyü
  Tüm Fakülte, Yüksekokul, Meslek Yüksekokulu, Konservatuvar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsünün bir arada yer aldığı kampüste çok sayıda derslik, laboratuvar, atölye, farklı spor branşlarına yönelik hizmet veren spor tesisleri, 8 bin kişilik Açıkhava Tiyatrosu, film ve televizyon platoları, konferans salonları, otel ve kütüphanenin içinde bulunduğu dev bir eğitim kompleksidir.
  Eğitim Köyü
  Kampüste ayrıca öğrencilerin konaklama, yemek vb. günlük ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yurtlar, yemekhaneler, restoranlar, kafeteryalar, çamaşırhane, Sağlık Merkezi, kuaför, Ozalit Baskı Merkezi, banka ATM’leri, marketler, sergi alanları, müze ve dans, fitness, spor salonları, yürüyüş alanları bulunmaktadır.

  İstanbul’un farklı noktalarından kalkan İETT otobüslerine binerek Marmara Eğitimi Köyü Durağı’na seyahat edebilir ve kampüse ulaşımınızı kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Kampüs içi ulaşım için ise ring seferleri kullanılmaktadır.
 • Geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapan İstanbul tarihi eserleri, müzeleri, panoramik manzaraları ve dünyaca ünlü mutfağı ile eskiyi modernle buluşturan, kültürel çeşitliliğin sembolü haline gelen ikonik bir metropoldür. 

   
  İstanbul

  16 milyon nüfus ile bugün Türkiye’nin en büyük şehri olan İstanbul, başta Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu olmak üzere tarihte üç dünya imparatorluğuna başkentlik yapmıştır. Tarihte Byzantinium ve Constantinople olarak anılan şehir Sultanahmet Camii, Ayasofya, Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Yerebatan Sarayı, Rumeli ve Anadolu Hisarları, sayısız müze, camii, anıt ve kilisesi ile adeta bir açık hava müzesidir. Şehrin tarihi semtleri, UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. 

  İstanbul

  2010 Avrupa Kültür Başkentleri'nden biri olan İstanbul, Asya ile Avrupa kıtalarının birleştiği bir noktada Karadeniz ve Marmara denizlerinin dar bir geçit olan “Boğaziçi” ile ayrıldığı yerde, dünya üzerinde iki kıtanın birleştiği yerde kurulu olan tek şehirdir. Bulunduğu coğrafi konum nedeni ile Balkanlar’dan Anadolu’ya, Karadeniz ve Akdeniz’e uzanan geniş bir kültür yelpazesini içinde barındırmaktadır. 
  Tüm bu özellikler İstanbul’u mistik ve otantik yapısını koruyan, aynı zamanda farklı kültürleri deneyimlemek isteyen üniversite öğrencileri için ideal bir şehir yapmaktadır.

 • Ders çalışan öğrenci fotoğrafı
  Kütüphanede öğrenciler
  Kütüphane fotoğrafı
  Kütüphanede ders çalışan öğrenci fotoğrafı

  Sürekli güncellenen basılı ve dijital koleksiyonunu güçlü teknolojik alt yapısıyla kullanıcılarının erişimine sunan Kütüphane ve Bilgi Merkezimiz, 5 milyon erişilebilir kaynağa sahiptir. LCC (Library of Congress Classification) Sistemi ile sınıflandırılan, ANKOS ve TÜBİTAK - EKUAL üyesi olan merkezimiz, bünyesinde bulunan 150.000 basılı kitap ve 12.000 basılı dergi ile 7/24 kesintisiz hizmet vermektedir. Kütüphanede öğrencilerin rahatça çalışabilecekleri serbest çalışma odaları, okuyucu bilgisayarları ve internet bağlantılı, kullanıma süresiz açık bilgisayarlar bulunmaktadır.

   

  Kütüphane

  Kütüphanede ayrıca nadir eserler ve özel bağış koleksiyonun (Prof. Dr. Nermi Uygur Kitaplığı, Dilbilimci Halidun - Seba Şen Kitaplığı, Armağan Yüksel Kitaplığı, Prof. Dr. Erkut Özel Mimarlık Kitaplığı, Nail Güreli Kitaplığı, Arif Hikmet Par Kitaplığı) yer aldığı özel bir bölüm bulunmaktadır. 1941’den günümüze “Resmi Gazete Arşivi ve Düstur,” Süreli Yayın Bölümünde kullanıcıya açıktır. Ciltli 1008 dergi, abone olunan ulusal ve uluslararası 167 dergi ile birlikte 2155 dergi başlığı, Süreli Yayınlar Bölümünde açık raf düzeninde alfabetik olarak yerleştirilmiştir. Bir adet e- kitap (Ebrary) aboneliği, tam metin, öz, e- referans ve bibliyografik olmak üzere toplam 29 veri tabanı aboneliği vardır.

   
  Kütüphane

  Kitapların sınıflandırılmasında DOS (Dewey Onlu Sınıflama ) sisteminden LC (Kongre Kütüphanesi Sınıflama Sistemi) Sınıflama Sistemine geçilmektedir. Kütüphaneler arası ödünç sistemine (ILL) kütüphanemiz de dahildir. Kütüphane, fakülte, enstitü ve yüksekokulların gereksinim duyduğu bilgi ve belgeleri (kitap, süreli yayın, e-kitap, online veri tabanları, DVD-VCD vb.) temin ederek sürekli olarak arşivini geliştirmektedir.

 • Kampüs hayatı ve sosyal olanaklarıyla dikkat çeken Maltepe Üniversitesi, Öğrenci Kulüpleri açısından çok zengin, çok renkli bir ortama sahiptir. Havacılıktan geleneksel Türk sanatlarına, satranca, tiyatroya, mimarlığa, doğaya kadar farklı ilgi alanlarına hitap eden kulüpler ile öğrencilerimiz üniversite hayatına etkin katılım sağlarlar. 

  Öğrenci Kulüpleri

  Üniversite yılları insan yaşamının en güzel, en güçlü ve hayallerini gerçekleştirebileceği çok önemli bir dönemdir. Üniversitemiz bu anlamda öğrencilerimize akademik çalışmalarının dışında kalan zamanlarını ilgi ve yetenekleri doğrultusunda geliştirebilecekleri veya yeni ilgi alanları kazanabilecekleri ortam ve olanakları sağlamaktadır.

  Öğrenci Kulüpleri

  Üniversitemiz kurulduğu yıllardan itibaren Mütevelli Heyeti ve Rektörlüğümüzün desteğiyle yüzlerce ulusal ve uluslararası etkinliğe ev sahipliği yapmıştır. Bu etkinliklerin birçoğu Öğrenci Kulüpleri ve Öğrenci Konseyinin özverili gayret ve katkılarıyla gerçekleşmektedir. 2013-2019 yılları arasında düzenlenen Maltepe University International Student Congresses (MUISC) bu çalışmalardan sadece biridir.
  Öğrenci kulüplerinin güncel listesi için tıklayın.

   
 • Marmara Eğitim Köyü’nde farklı spor branşlarına yönelik toplam 13 spor tesisi bulunmaktadır. UEFA standartlarında futbol sahaları, açık-kapalı basketbol, açık-kapalı voleybol sahaları, açık-kapalı tenis kortları, açık-kapalı yüzme havuzları, yürüyüş parkurları, dans, fitness ve spor salonları ile üniversitemiz spor alanında çok sayıda olanak sunar. 

  Spor

  Her akademik yılın başında sporla ilgilenen öğrencilerimizin talepleri doğrultusunda çeşitli spor dallarında seçmeler yapılmakta, takımlar oluşturulmaktadır. Sporcularımız Türkiye Üniversite Sporları Federasyonunun düzenlediği yarışmalarda Üniversitemizi temsil etmekte ve başarılı sonuçlar elde etmektedirler. Ayrıca yerleşke içinde çeşitli spor dallarında fakülteler/yüksekokullararası turnuvalar da düzenlenmektedir.

  Spor

  Kampüsümüzde ayrıca badminton salonu, buz pateni pisti, jimnastik salonu, mini golf sahası, fitness salonu, squash salonu, dans ve bale salonları bulunmaktadır. 

 • Marmara Eğitim Köyü yıl boyunca konser, sergi, tiyatro, dans, söyleşi gibi birçok sanatsal ve kültürel etkinliğe ev sahipliği yapar. Kampüste bulunan, İstanbul’un en büyük açıkhava amfilerinden biri olan, 8 bin kişilik Marmara Açık Hava Tiyatrosu, Süha Arın Konferans Salonu ve Vedat Çakırca Konferans Salonu her yıl Mayıs ayında pop, rock ve alternatif müzik türlerinin ünlü isimlerini ağırlar. 

   
  Sanat

  Öğrencilerimizin yoğun katılımıyla gerçekleşen Bahar Şenlikleri beş gün boyunca konserden, dansa, söyleşilere, tiyatroya kadar çeşitli etkinliklerle devam eder. 9000 m2’lik kapalı stüdyo alanı ve yüzlerce dönümlük açık hava platosuyla hizmet veren Maltepe Üniversitesi Platoları, Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük plato merkezleri arasında yer almaktadır. Platolarımız, ünlü film ve televizyon yapımlarına ev sahipliği yapmaktadır. 

   
  Sanat

  Ünlü ressamların ve Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerimizin çalışmalarının yer aldığı ulusal ve uluslararası çapta düzenlenen sergiler Kültür Merkezi Fuaye Alanı ve Mehmet Özen Sanat Galerisinde gerçekleştirilmektedir. Öğrenci kulüplerinin de katkısıyla kampüsümüzde seramik, tiyatro, müzik ve dans atölye çalışmaları yapılmaktadır.

 • Doğa ile yaşamı bütünleştiren Marmara Eğitim Köyü Öğrenci Evleri, olanaklarıyla gençleri daha sağlıklı, daha dinamik, daha verimli kılmakta ve akademik birimlere olan yakınlığıyla avantaj sağlamaktadır.
  Marmara Eğitim Köyü Öğrenci Evleri, öğrencilerimizin tüm ihtiyaçlarının düşünüldüğü ev konforunda barınma imkânı sunar. Ayrıca Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimimiz Öğrenci Evlerinde kalan tüm öğrencilere destek vermektedir. 

  Konaklama

  Doğanın ortasında, çam ormanlarının arasında, deprem yönetmeliğine uygun yurtlarımız, öğrencilerimizin barınma ihtiyacını karşılamanın yanı sıra; kalıcı arkadaşlıkların kurulduğu, yardımlaşmanın ve paylaşmanın öğrenildiği, doğa ile iç içe, sağlıklı, rahat ve huzurlu bir yaşam olanağı sunmaktadır.
  Her biri üç kattan oluşan yurtlarımızın her katında karşılıklı iki daire, orta bölümde içerisinde kendi banyosu bulunan yan yana iki oda bulunmaktadır. Dairelerde içerisinde kendi banyosu bulunan dört oda, ortak kullanımlı mutfak bölümü yer almaktadır 

   
  Konaklama

  Yurtlarımızda 24 saat güvenlik hizmeti, 24 saat sıcak su, bağımsız kalorifer sistemi, duşakabinli banyo, tuvalet bölümü, yatak, gardırop, etajer, portmanto, özel çalışma masası, sınırsız kablosuz internet bağlantısı, dahili telefon, ortak kullanım bölümü (masa-sandalye takımı), buzdolabı ve mutfak ünitesi bulunmaktadır.

   
 • Sağlıklı ve güvenli bir eğitim ortamının sağlanması eğitimin başarısı için yaşamsal bir önem taşımaktadır.

  Sağlık

  Bunun bilincinde olan üniversitemiz, sağlık hizmetlerini Marmara Eğitim Köyü Yerleşkesi’nde bulunan sağlık merkezinde bir hekim, bir hemşire ve iki sağlık memuru tarafından yürütmektedir. 

   
  Sağlık
  Merkezimiz gerekli durumlarda Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Eğitim Hastanesi’nden destek alınmaktadır.
 • Mezunlarla İletişim, Kariyer ve Araştırma Merkezi (MİKAM), yaptığı çalışmalarla ve sunduğu kariyer danışmanlığı hizmetiyle üniversite döneminde öğrencileri mezuniyet sonrası iş hayatına hazırlar. 

   
  Kariyer

  Özel sektörden firmalar ve İŞKUR gibi kurumlarla düzenli olarak iş birliği yapan merkez, bünyesinde bulunan uzman danışman kadrosuyla iş bulma sürecinin her aşamasında öğrencileri destekler.

  Kariyer

  MİKAM, yıl boyunca düzenlediği söyleşi, firma gezisi gibi organizasyonlarla öğrencileri farklı sektörlerden çalışanlarla ve mezunlarla bir araya getirir; öğrencilere CV hazırlama, iş mülakatına hazırlık, staj başvurusu vb. iş hayatına dair her konuda danışmanlık hizmeti vererek üniversiteden işe kabul sürecine kadar öğrencilerimizin yanında olur.

   
 • Özel ihtiyaçları olan Maltepe Üniversitesi öğrencilerine yerleşke ve eğitim hayatlarında destek vermek ve engelli öğrencilerimize eşit ve erişilebilir akademik eğitim sunabilmek amacıyla “Engelli Öğrenci Birimi” kurulmuştur. Engelli öğrencilerimizin yaşamlarını kolaylaştırmak, karşılaştıkları sorunlara birlikte çözüm üretebilmek bu birimin temel amaçlarındandır. Birimin hizmetlerinden ortopedik, işitme, görme ve konuşma engelli öğrencilerimizin yanı sıra dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu, disleksi, epilepsi ve diyabet gibi rahatsızlıkları yaşayan öğrenciler de faydalanabilirler.

   
  Engelli Üniversite Birimi

  Üniversitemizdeki  akademik ve sosyal hayatını olumsuz etkileyebilecek herhangi bir engele sahip öğrenci Engelli Öğrenci Birimine bizzat başvuruda bulanabilir. Bu birimde konuyla ilgili bir uzman akademisyen koordinatörlük yapmaktadır. Ayrıca, birim faaliyetlerinin planlanması ve koordinasyonunda danışmanlık hizmetleri vermek üzere akademisyenlerden ve idari birim yetkililerinden oluşan bir Engelli Öğrenciler Komisyonu kurulmuştur.

   
  Engelli Üniversite Birimi

  Öğretimde erişilebilirlik ve fiziksel erişilebilirlik çalışmaları Üniversitemiz stratejik planlama çalışmalarına dahil edilmiştir. Bu kapsamda gereksinimleri belirlenen engelli öğrencilerin akademik danışmanları bilgilendirilmektedir.

 • Üniversitemizde 1 bilgi işlem merkezi ve 15 adet bilgisayar laboratuvarı vardır. Bu birimler 50 adet sunucu ve 1500 adet bilgisayar, network ağ yapısıyla desteklenmekte ve öğrencilerin online kaynaklara hızlı, sorunsuz ve güvenilir erişimi için çalışmaktadır. 

   
  Teknoloji

  Öğrencilerimiz derslerle ilgili her türlü işlemlerini MÜBİS Öğrenci Bilgi Sistemi üzerinden yapmaktadır. Her bir öğrenci kendisine verilen kullanıcı adı ve şifreyle MÜBİS hesabına girerek güncel ders listelerine, sınav notlarına erişebilir; ders seçme / bırakma işlemlerini yapabilirler.

  Teknoloji

  Uzaktan eğitim programlarımız ise Blackboard Sistemi üzerinden yapılmaktadır. Ders anlatımı, ödev teslimi, derse katılım ve sınav gibi fiziksel ortamda yapılabilecek eğitim - öğretim aktivitelerinin tamamını sanal ortamda gerçekleştirme olanağı sunan Blackboard’a öğrenciler bulundukları noktadan giriş yaparak uzaktan eğitim alabilirler.

Maltepe Üniversitesini
öğrencilerinden dinleyin!

Şimdi Keşfet
Şimdi Keşfet
Şimdi Başvur
Bize Sor