Sıkça Sorulan Sorular

Maltepe Üniversitesi hakkında daha fazla bilgi almak için sıkça sorulan soruları inceleyebilirsiniz.
  • Maltepe Üniversitesi ne zaman kurulmuştur?

   “Düşüncede Özgür, Eğitimde Çağdaş, Bilimde Evrensel” anlayışıyla 1997 yılında İstanbul Marmara Eğitim Vakfı (İMEV) tarafından kurulan; bugün 9 Fakülte, 3 Enstitü, 2 Yüksekokul ve 1 Meslek Yüksekokulu ile eğitim-öğretim hizmeti sunan Üniversitemiz, öğrencilerine verdiği diplomasıyla uluslararası düzeyde tanınan bir dünya üniversitesi haline gelmiştir.

  • Maltepe Üniversitesi nerededir?

   Üniversitemiz Maltepe Büyükbakkalköy Mahallesinde Çınaryolu Mevkiindeki Marmara Eğitim Köyü içinde yer almaktadır. Ulaşım hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın

  • Maltepe Üniversitesinin kaç adet kampüsü var?

   Maltepe Üniversitesinin 1 adet kampüsü vardır. Maltepe'de yer alan Marmara Eğitim Köyü Yerleşkemizde üniversitemize ait tüm akademik birimler ve sosyal alanlar bir arada bulunmaktadır. 

  • Marmara Eğitim Köyüne nasıl ulaşabilirim?

   Marmara Eğitim Köyüne özel araçla ve toplu taşımayla ulaşım hakkında detaylı bilgi için linki ziyaret edebilirsiniz.

  • Kütüphane işlemleri için mobil uygulama mevcut mu?

   Evet, üyelik işlemlerinizi Cep Kütüphanem adlı uygulamadan gerçekleştirebilirsiniz. Uygulamayı Google Play ve Appstore’den indirip, Maltepe Üniversitesini seçerek istediğiniz basılı ya da elektronik kaynaklara ulaşabilirsiniz. Aynı program ile farklı kütüphane kataloglarına da erişebilirsiniz.

  • Kütüphaneden kimler yararlanabilir?

   Üniversitemiz öğrencileri, idari ve akademik personeli yararlanabilmektedir.

  • Kütüphanenin kullanıcılara yönelik eğitim olanakları mevcut mu?

   Evet, kütüphanemiz kullanıcı istek ve ihtiyaçları doğrultusunda eğitimler düzenlemektedir. Oryantasyon ve kullanıcı eğitimi şeklinde verilen eğitimler hakkında daha fazla bilgiye internet sayfamızda yer alan Eğitim sekmesinden ulaşabilirsiniz.

  • Kütüphanenin olanakları nelerdir?

   2018 yaz döneminde baştan aşağı yenilenen Kütüphanemiz, yaklaşık 3.200 m² alan içinde 200.000 ciltlik raf kapasitesine ve aynı anda 500 kişilik oturma alanına sahiptir. Öğrencilerin sesli çalışabilecekleri serbest çalışma odaları ve okuyucu bilgisayarları mevcut olup tüm bilgisayarlar internet bağlantılıdır. Çalışma masalarının tamamı özel aydınlatmalı ve elektrik prizleri bulunmaktadır. Kütüphane binasında kablosuz ağ bağlantısı vardır. Maltepe Üniversitesi öğrencileri, kütüphanenin doğal üyesidir ve ücretsiz ödünç kitap alabilirler. Akıllı kütüphane sistemiyle kullanıcılar destek almadan aradıkları kitapları en kısa sürede ulaşıp, ödünç verme cihazlarından hızla ve kolayca ödünç alabilmektedirler. Mevcut 135.000’den fazla basılı ve 5.000.000’dan fazla elektronik kaynak bulunmakta ve koleksiyon sürekli olarak geliştirilmektedir.

  • Kütüphaneye Marmara Eğitim Köyü dışından erişim imkânı var mıdır?

   Üniversitemiz Kütüphanesinin abone olduğu süreli yayınların elektronik versiyonlarına ve lisanslı veritabanlarına erişim, firmalar ile yapılan lisans anlaşmaları çerçevesinde olmakta; erişim sadece IP adresi kontrollü olarak sağlanmaktadır. Çalışma saatleri dışında ve tatil günlerinde bu servislere kampüs dışından erişebilmeniz için Üniversitemiz Bilişim Merkezi (Internet Merkezi) tarafından Proxy (vekil) Sunucusu kurulmuştur. Söz konusu servislere kampüs dışından erişim için internet tarayıcınızda yapmanız gereken değişiklikler linkte açıklanmıştır.

  • Maltepe Üniversitesinin yurt dışı anlaşmaları hakkında bilgi alabilir miyim ?

   Üniversitemiz, Genişletilmiş Erasmus Üniversite Beyannamesine sahip bir yükseköğretim kurumu olarak Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları kapsamında yer alan Hayatboyu Öğrenme /Erasmus + Programına katılma hakkına sahiptir. Program kapsamında öğrencilerimiz, Avrupa Birliğine üye ülkelerden ikili anlaşmamız bulunan yükseköğretim kurumları ile gerçekleştirilecek öğrenim hareketliliklerine ve yine yükseköğretim kurumları ya da işletmelerle gerçekleştirilebilecek staj faaliyetlerine katılabilmektedirler.

   Üniversitemiz Bologna Sürecinin öngördüğü hedefleri kabul etmiştir. Çeşitlilik ve birlik arasında bir denge kurulabilmesi, ülkemizin de Avrupa Yükseköğretim Alanı  (EHEA) içerisinde yer alması ve öğrencilerimizin Avrupa’da kolayca dolaşabilmesi için gerekli çalışmalar yapılmaktadır.

   Maltepe Üniversitesi Avrupa'da 28 farklı ülkeden 107 ayrı üniversite, 547 ayrı bölüm ile 161 Erasmus+ Öğrenci Öğrenim Anlaşmamız mevcuttur. Anlaşmalar Listesi için tıklayınız.

   Güzel Sanatlar Fakültemiz CILECT, DOCLANDS ACADEMY, ELIA ve AEHT gibi uluslararası kuruluşlarla iş birliği içindedir.

   Meslek Yüksekokulumuzun The International Air Transport Association (IATA) tarafından Yetkili Eğitim Merkezi olarak tanınmış olup, havacılık alanında uluslararası geçerli sertifika verebilme yetkisine sahiptir. Cambridge International Aviation Academy (CIAA) ile stratejik iş birliği anlaşmamız bulunmaktadır. 

   Yabancı Diller Yüksekokulumuz 2016 yılından itibaren her yıl yenilenmekte olan Pearson Assured uluslararası akreditasyona sahiptir.

   Sosyal Bilimler Enstitüsü, farklı iki uluslararası sertifika imkânı tanıyan yüksek lisans programına sahiptir (IB İleri Liderlik Sertfikası, Beden Psikoterapisi Sertifikası).

   Daha fazla uluslararası anlaşmalarımızı görmek için linki tıklayınız.

  • Yurt dışı olanakları neler?

   Bir üniversitede bulunması gereken tüm olanakları sunan Maltepe Üniversitesi’nin ana hedefi aktif, akılcı düşünen, okuyan, araştıran, üreten, dünya gençliği ile her alanda yarışabilen, çağdaş ve aydın insanı Türkiye’nin geleceğine hazırlamaktır.

   Maltepe Üniversitesi öğrencilerine yurt dışında eğitim fırsatı da sunmaktadır. EUA (Avrupa Üniversiteler Birliği), TASSA (Türk-Amerikan Bilim adamları ve akademisyenler birliği), IMHE (OECD Yükseköğretim Programı) üyelikleri, Erasmus değişim programları, dünyadaki birçok üniversiteyle yapılan değişim programları, çift diploma olanakları, yan dal sertifikaları ayrıca Maltepe Üniversitesi’nin uluslararası alanda tanınırlığının bir göstergesidir.

Daha fazlasını öğrenmek için
sorunuzu bize iletin!

Bize Sorun
Bize Sorun
Şimdi Başvur
Bize Sor